Wybierz podkategorię

Pracownia Andrologii

Przechowywanie materiału

Pracownia Andrologii wykonuje następujące badania:

  • Ocenę seminologiczną nasienia - Wszystkie  informacje, które  są  związane  z  badaniem  nasienia  są  przekazywane pacjentowi w sposób poufny!

Badanie nasienia (seminogram) jest podstawowym badaniem sprawdzającym płodność mężczyzny. Analiza  polega na ocenie koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników.

Przygotowanie do badania - Wykonanie badania nasienia zaleca się po zachowaniu wstrzemięźliwości płciowej (czas od ostatniego wytrysku nasienia) od 2 do 7 dni. Proszę pamiętać, że w kolejnych badaniach nasienia powinien być zawsze zachowany ten sam okres wstrzemięźliwości płciowej. Zaleca się oddanie nasienia metodą masturbacji  w laboratorium,  a jeśli są problemy z oddaniem nasienia wówczas można oddać materiał w warunkach domowych do jałowego pojemnika ( kupionego w aptece) i dostarczyć w czasie nie przekraczającym 60 minut od oddania ejakulatu do laboratorium, wtedy nasienie należy zabezpieczyć przed wychłodzeniem i transport powinien odbywać się w temperaturze od 20 do 37 ˚ C.

 

  • Ocenę plemników morfologicznie prawidłowych ( rozmaz nasienia)
  • Test penetracji plemników przez śluz owulacyjny.
  • Test post coitus ( po stosunku płciowym) 
  • Test SpermMar pośredni i bezpośredni (oznaczanie przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu i surowicy krwi pacjenta/ki).
  • Test HOS (cena integralności błony komórkowej plemników).
  • Test wiązania hialuronianu: HBA (test diagnostyczny oceniający dojrzałość plemników w świeżym nasieniu).

Pracownia przygotowuje nasienie partnera lub dawcy do inseminacji (AIH , AID).


Pojemnik do przechowywania materiałuW Pracowni Andrologii znajduje się Bank Nasienia (od 1991 r. powstały z inicjatywy prof. dr. n. med. Piotra Jędrzejczaka).
W  Banku  Nasienia  można  przechowywać  nasienie zamrożone przed planowaną chemio i/lub radioterapią. Jest możliwość mrożenia nasienia przed procedurami IVF, AIH.
Merytoryczny  nadzór  nad  Pracownią  sprawuje  Kierownik  Kliniki  Niepłodności  i Endokrynologii Rozrodu prof. dr  hab. n. med.  Leszek  Pawelczyk .

Pracownia  Andrologii  od  2005  r.  dwukrotnie  w  ciągu  roku  uczestniczy w zewnętrznej kontroli jakości badań nasienia (EQA). Jest wpisana w rejestr Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.  

 

Diagności laboratoryjni:

Dr  Grażyna Taszarek-Hauke ( kierownik Pracowni).

Mgr Anna Berger, specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

Uwaga: W sprawie badania nasienia prosimy dzwonić codziennie od poniedziałku do piątku od 9.30 do 11.30  pod numer + 48 61 8419-086 . Pracownia znajduje się w Budynku Wielofunkcyjnym D Szpitala, piętro 2 (przed badaniem należy się skierować do rejestracji) 

Materiał genetyczny Ocena nasienia Próbki