Wybierz podkategorię

2.04.2019 r. odbyły się kolejne warsztaty laparoskopowe

05/04/2019

W dniu 02.04.19 r. z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka odbyły się warsztaty pt.:

Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej – „krok po kroku”.

Są one realizowane w ramach działalności edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w naszym Szpitalu.

W tej edycji warsztatów wzięli udział lekarze z ośrodków pozauniwersyteckich szkoląc się w zakresie praktycznego wykonywania takich zabiegów jak :

  • usunięcie  macicy techniką laparoskopową w obrazowania 3D
  • usunięcie mięśniaków macicy w technice laparoskopowej w obrazowaniu 3 D oraz
  • laparoskopowe leczenie wypadania narządów płciowych metodą Dubuissone przy użyciu  tytanizowanych siatek polipropylenowych.   

Zabiegi te prezentował „krok po kroku” - prof. Maciej Wilczak wykonując je w asyście  uczestniczących w tej praktycznej „lekcji” lekarzy ginekologów z różnych regionów Polski.

Zabiegi operacyjne w zaburzeniach statyki narządów płciowych prezentował ekspert z Niemiec - dr Friedrich Pauli z Uniwersytetu Medycznego w Augsburgu. Były to zabiegi korekcyjne wykonywane z powodu wypadania pochwy po wcześniej wykonanym usunięciu macicy klasyczną techniką chirurgii ginekologicznej. Asystujący dr Friedrichowi Pauliemu polscy lekarze ginekolodzy mogli nauczyć się techniki operacyjnej korekcji wypadania pochwy wykonywanej przez jednego z najwybitniejszych europejskich operatorów.

Kolejna edycja Warsztatów,  na którą serdecznie zapraszamy zainteresowanych lekarzy ginekologów odbędzie się w dniu 30.05.2019 roku , a wezmą w niej udział zagraniczni eksperci z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej :

  • prof. Jean Bernard Dubuissone  ze Szwajcarii,     
  • dr Burgchard Abendstein z Austrii oraz
  • dr Friedrich Pauli z Niemiec.

Warsztaty te poprzedzą X Jubileuszową  Konferencję - Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy, która odbywać się będzie w dniach 31.05.19 – 1.06.19 w Poznaniu, na które serdecznie zaprasza opiekun merytoryczny Konferencji – prof. Maciej Wilczak.

Zachęcamy do obejrzenia sprawozdania medialnego z Warsztatów – 02.04.2019 roku link poniżej:

https://poznan.tvp.pl/42023094/02042019-godz1830