Wybierz podkategorię

Międzynarodowe warsztaty operacyjne i konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy 2019

10/06/2019

W X jubileuszowej edycji konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy bez odpowiedzi nie pozostały pytania :

  • czy laparoskopowa chirurgia miednicy mniejszej stwarza precyzyjniejsze możliwości oceny struktur anatomicznych w porównaniu z klasyczną operacją z otwarciem jamy brzusznej?
  • jakie będą konsekwencje najnowszych rekomendacji FDA - 2019 w zakresie leczenia zaburzeń statyki narządów płciowych miednicy drogą przezpochwową z użyciem tytanizowanych oraz standardowych siatek polipropylenowych?
  • jak bezpiecznie operować mięśniaki macicy technikami laparoskopowymi?
  • jakie są aktualne kryteria kwalifikacji pacjentek do operacji metodami minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej?

Tym i innym ważnym tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2019" - organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która odbyła się w dniach 31 maja i 1 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji dyskusja naukowa, prowadzona podczas wszystkich sesji, przybrała atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów oraz ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były trzecie w tym roku Praktyczne Warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom. Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści - prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Friedrich Pauli z Niemiec oraz dr Burghard Abendstein z Austrii.

Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem ( pierwszy z lewej ) stoją kolejno dr Friedrich Pauli z Niemiec, dr Burghard Abendstein z Austrii oraz prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii.

Operacja usunięcia macicy metoda laparoskopową - prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem operacyjnym.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Warsztatów pracę lekarzy ekspertów transmitowano z nowoczesnych sal operacyjnych (niedawno oddanych do użytku i zmodernizowanych według najnowszych światowych standardów) do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze ginekolodzy z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych. Zabiegi wykonywane były drogą laparoskopową (metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona) oraz z dostępu pochwowego. Ponadto w obrazowaniu trójwymiarowym wykonano laparoskopową operację usunięcia mięśniaków macicy oraz całej mięśniakowato zmienionej macicy z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi laparoskopowych.

W sesji inaugurującej Konferencję  Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat tego jak najnowsze amerykańskie rekomendacje wydane przez FDA w dniu 16.04.2019 wpłyną na stosowanie tytanizowanych oraz standardowych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Prof Jean Bernard Dubuisson (twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych miednicy mniejszej) omówił możliwości jakie dają techniki endoskopowe. Szczegółowo   „krok po kroku” przedstawił zasady wizualizacji struktur anatomicznych miednicy mniejszej jakimi powinni kierować się operatorzy podczas wykonywania operacji ginekologicznych z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych.

Dr Burghard Abendstein przedstawiał różne rodzaje operacji z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów anatomicznych podczas wykonywania poszczególnych etapów operacji.

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka : „ Praktyczne stosowanie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w Polsce jest niestety nadal rzadsze, niż w pozostałych krajach Unii Europejskie oraz Stanach Zjednoczonych, dlatego tak ważnym jest, aby wymieniać się praktycznymi uwagami, co do najnowocześniejszych metod operacyjnych z najlepszymi ekspertami. Większość schorzeń ginekologicznych wymagających interwencji chirurgicznej można leczyć metodami minimalnie inwazyjnymi, dlatego najistotniejsze jest stałe i konsekwentne realizowanie działań edukacyjnych, podczas praktycznych warsztatów operacyjnych. Właśnie to staramy się robić jak najlepiej w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.”

W Centrum wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych, nietrzymanie moczu, usuwanie mięśniaków macicy oraz mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak : „ Od momentu powołania Centrum zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie pacjentek możliwością skorzystania z najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych , co bardzo nas cieszy.”

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są  informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem prasowym:

TV :

https://poznan.tvp.pl/42858897/29052019

 

http://poznan.tvp.pl/42867565/nowatorskie-techniki-operowania-kobiet-z-problemami-ginekologicznopolozniczymi-w-poznanskim-szpitalu

https://poznan.tvp.pl/42883293/31052019-godz1430   

- od 3 minuty programu

https://www.tvp.info/42563620/30052019-1715/program-teleexpress-extra,odc-1912

- od 3 minuty 10 s programu

Radio :

https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-laparoskopia-nadzieja-dla-pacjentek-poznanscy-ginekolodzy-ch,nId,3018477

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/tytanizowane-siatki-dla-poprawy-jakosci-zycia

Prasa :

Głos Wielkopolski :

https://gloswielkopolski.pl/poznan-malo-inwazyjne-zabiegi-ginekologiczne-w-polsce-w-poznaniu-trwaja-warsztaty-dla-lekarzy-zdjeciawideo/ar/c1-14171835