Wybierz podkategorię

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej i Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy

12/06/2018

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej i Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy

Powołanie Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno -  Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej 33.

 

Bez odpowiedzi nie pozostały pytania : czy usunięcie macicy przezpochwowe jest „kosmetycznym” sposobem leczenia w ginekologii operacyjnej oraz czy zaburzenia statyki narządów płciowych miednicy mniejszej można skutecznie leczyć metodami laparoskopowymi z użyciem tytanizowanych siatek polipropylenowych ?

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2018", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, która zakończyła się 9 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji Konferencji przybrała ona atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych i dyskusji z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów i ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były praktyczne warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom.

Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka na tegoroczne Warsztaty i  Konferencję przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Henri Clavé z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec.

Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej i tylnej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Maciej Wilczak i prof. Jean Bernard Dubuisson.

Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem ( w środku) stoją od lewej prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii oraz dr Henri Clave z Francji. (Brajan Osiecki, FB szpitala na Polnej)

Pracę tych lekarzy ekspertów, przy użyciu najnowocześniejszych jednorazowych narzędzi laparoskopowych z systemem zamykania naczyń oraz zastosowaniem obrazowania zabiegów operacyjnych w technice 3D, transmitowano z sal operacyjnych do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy , gdzie lekarze z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi . Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych wykonywane : drogą laparoskopową metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona oraz z dostępu pochwowego. W sesji inaugurującej Konferencję  Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat stosowania tytanizowanych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Prof Jean Bernard Dubuisson twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych przedstawia zasady minimalnie inwazyjnej metody podwieszenia macicy i ścian pochwy przy użyciu tytanizowanych implantów polipropylenowych.

Dr Henri Clave, który opracował metodę usuwania macicy drogą przezpochwową przedstawił etapy operacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń. Zastosowanie tej techniki operacyjnej pozwala pacjentkom po kilku godzinach od operacji opuścić szpital.

 

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka : „Schorzenia dotyczące zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet, łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi , ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu, które zdecydowanie pogarszają jakość życia seksualnego oraz stanowią poważny problem w życiu codziennym wielu kobiet w Polsce.”

Konsekwencją tej inicjatywy prof. Macieja Wilczaka było powołanie w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w dniu 8.06.2018 roku Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego oraz Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dr Macieja Sobkowskiego z udziałem edukacyjno - merytorycznym zaproszonych Gości z Niemiec , Francji i Szwajcarii .

Uroczyste podpisanie powołania Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W Centrum wykonywane będą zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymania moczu, usuwania mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników i inne z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak : „ Pozwoli to pacjentkom Naszego Szpitala na skorzystanie  z najnowszych osiągnięć Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy dokładnie takich samych jak w innych krajach Unii Europejskiej.”

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie będzie proponować Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne będą informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem prasowym:

TV :

https://poznan.tvp.pl/37544709/06062018VP3

https://wtkplay.pl/video-id-39260-nowoczesne_leczenie_kobiet

 

Radio :

http://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-warsztaty-z-laparoskopii-zabieg-mozna-obejrzec-na-zywo-i-prz,nId,2591078

 

Prasa :

Gazeta Wyborcza :

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,23513111,super-osrodek-leczenia-kobiet-powstal-przy-polnej-bedzie-szkolil.html