Wybierz podkategorię

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej - ON – LINE

07/10/2020

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej  - ON – LINE w Szpitalu Klinicznym przy Polnej.

W dniu 6 października 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej odbywały się kolejne  Praktyczne Warsztaty pt.:

Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - „krok po kroku” - ON - LINE

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na Świecie, postanowiliśmy zmienić formułę organizacyjną i zaprosić lekarzy ginekologów do nieodpłatnego uczestnictwa we wszystkich warsztatach realizowanych w formie - ON LINE.

Po raz pierwszy w Polsce zdecydowaliśmy się zorganizować Praktyczne Warsztaty Operacyjne – On Line umożliwiając w ten sposób uczestnictwo w nich nieograniczonej wręcz liczbie lekarzy zainteresowanych operacjami z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej - mówi prof. Maciej Wilczak

Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej.                                          

Warsztaty te zorganizowane zostały po raz kolejny z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.                                                                                             

Pandemia pokrzyżowała nasze plany na 2020 rok, które miały objąć zrealizowanie około  9-ciu warsztatów operacyjnych poświęconych kształceniu polskich lekarzy ginekologów w zakresie leczenia minimalnie inwazyjnymi metodami endoskopowymi.  Mimo to do końca roku 2020 planujemy zorganizować 3 edycje Warsztatów w tradycyjnej i nowej formule  ON- LINE.  

Schorzenia jakie będziemy leczyć metodami endoskopowymi to między innymi : wypadanie narządów płciowych, usuwanie mięśniaków macicy , usuwanie mięśniakowato zmienionych macic, guzów jajników oraz endometriozy i innych schorzeń ginekologicznych. Niestety w Polsce często schorzenia te leczone są przez „otwarcie” jamy brzusznej, czyli zupełnie odmienną metodą operacyjną niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, czy Stanach Zjednoczonych, a pandemia nie może i nie powinna uniemożliwiać pomocy kobietom cierpiącym na te schorzenia - mówi prof. Maciej Wilczak – koordynator Centrum.

Wspólnie z najwybitniejszymi specjalistami w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej z Austrii, Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Włoch wykonywane będą m.in. zabiegi laparoskopowego usuwania narządów płciowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii medycznych takich jak system zamykania naczyń Ligasure, czy wykorzystywanie noża harmonicznego. Urządzenia te ograniczają do minimum konieczność stosowania podczas operacji szwów chirurgicznych.

Podobnie jak w poprzednich edycjach w Warsztatach bezpośrednio na salach operacyjnych wzięli udział lekarze z ośrodków uniwersyteckich i pozauniwersyteckich szkoląc się w zakresie praktycznego wykorzystania minimalnie inwazyjnych metod leczenia schorzeń ginekologicznych.

Niezwykle motywujące dla nas jest to, że w Warsztatach – ON LINE wzięło udział  150 Lekarzy ginekologów, co stanowi dodatkowy asumpt do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla rozpowszechnienia tej formy praktycznych i edukacyjnych działań Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – podkreśla prof. Maciej Wilczak

Podczas Warsztatów – On Line w dniu 6.10.2020 roku wykonywano takie zabiegi jak :

- laparoskopowe leczenie wypadania narządów płciowych metodą Dubuissone przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych

- usunięcie macicy w technice laparoskopowej z wykorzystaniem technologii noża harmonicznego 

- laparoskopowe usunięcia macicy z wykorzystywaniem systemu zamykania naczyń Ligasure

- przezpochwowe operacje korekty wpadania pochwy po usunięciu macicy drogą brzuszna przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych

- operacje TOT w terapii nietrzymania moczu przy wykorzystaniu ultralekkich taśm podcewkowych

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są  informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.