Wybierz podkategorię

Czy wiesz, że...

  1. Temperatura noworodka jest nieco wyższa - ciało zdrowego noworodka powinno mieć 37°C. Bardzo szybko jednak reaguje na zmiany w otoczeniu - wychładza się, jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi mniej niż 21°C. Spadek ciepłoty ciała sprawia, że spowolnieniu ulegają procesy wewnętrzne, m.in. krążenie krwi. Jest to zjawisko niekorzystne, dlatego dbaj o wysokość temperatury otoczenia oraz stosownie do niej ubieraj dziecko. Zatroszcz się też o jakość powietrza - od pierwszej godziny życia noworodek powinien mieć odpowiednią ilość tlenu.
  2. Tętno noworodka to 110-140. Jego małe serce musi wykonać tyle uderzeń w ciągu każdej minuty. Tak szybka praca serca jest konieczna ze względu na niedojrzały układ krwionośny - krew krąży jeszcze bardzo powoli, bo nie wszystkie naczynia są w pełni wykształcone.
  3. Lekko ropiejące i klejące się powieki to znak, że kanalik łzowy noworodka nie pracuje jeszcze prawidłowo. Za każdym razem, gdy maleństwo się przebudzi, przemywaj jego oczka watką zwilżoną solą fizjologiczną, od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Konieczne będzie także delikatne masowanie okolicy oka. Nauczy Cię tego pediatra lub okulista dziecięcy.
  4. Noworodek ma jeszcze niedojrzałe gruczoły łojowe, które produkują nadmierne ilości wydzieliny. To w niektórych przypadkach prowadzi do powstania tzw. ciemieniuchy - żółtych zwartych płytek pokrywających szczyt głowę. Miejsca te należy na pół godziny przed kąpielą delikatnie natłuszczać odpowiednim preparatem lub oliwką. Podczas kąpieli trzeba umyć głowę, a po wytarciu włosów, delikatnie je wyczesać. Jeśli dodatkowo występuje zaczerwienienie i pojawia się stan zapalny, pediatra może przepisać maść z niewielką ilością hormonów, która ustabilizuje stan skóry.